Safra Kesesi Hastalıkları

Şikayet: Özellikle yemeklerden sonra olan karın sağ üst tarafta ağrı ve hazımsızlık, 40 yaş civarında sarışın bayanlarda daha sık görülür.

Tanı: Karın Usg Ve Safra Yolları Mr İle Konur.

Gastrit, Ülser Gibi Mide Rahatsızlıkları İle Çok Karışır.Uzun Zamandır Mide İlaçları İçmenize Rağmen Şikayetleriniz De Gerileme Yok İse Safra Kesenizde Taş Olabilir. En Kısa Zamanda Karın Usg Yaptırınız

Tedavi

  • Mümkün Olan En Erken Zamanda Ameliyat Olmaktir.
  • Safra Kesesi Taşı Toplumuzda Sık Karşılaşılan Bir Problemdir. Tedavi Sadece Ve Sadece Ameliyatdır. Ameliyatda Safra Kesesi; İçerisindeki Taşlar İle Beraber Tamamen Alınır.
safra-kesesi

Ameliyat Olmaz İsek Neler Olabilir

Sık Karşılaşılan Sorulardan Birisi: Benim Taşlarımın Boyutu Nedir. Küçük Mü Büyük Mü?

Küçük Olan Taşlar Safra Kanalına Düşüp Sarılık Oluştururlar Ve Ercp Denen Çok Daha Riskli Bir Girişimde Bulunup Ameliyatdan Önce Safra Kanalının Temizlenmesi Gerekir.
Büyük Olan Taşlar İse İltihaplanma Yapar Ve İltihabın Şiddet Ve Sıklığına Göre Hasta Laparoskopik (Kapalı) Cerrahi Şansını Yitirebilir.
Dolayısıyla Safra Kesesi Taşı Tanı Konduğunda En Erken Zamanda Ameliyat Edilmelidir. Tanı Konduktan Sonraki Her Geçen Sene İltihaplanma Veya Kanala Düşme İhtimali %3 Artar.

Şimdi İletişime Geçin

Ameliyat Nasıl Yapılır

Genel Anestezi Altında Ameliyathanede Steril Ortamde Gerçekleştirilir. Dört Adet Küçük Delikten Yapılır.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat Olduğunuz Günün Akşam Yemeğinde Normal Yemek Yemeye Ve Hastane İçerisinde Gezip Dolaşmaya Başlarsınız.Ertesi Gün Sabah Taburcu Olursunuz. Bir Ay Süre İle Yağda Pişmiş Yumurta Ve Çikolata Yememeniz Gerekir.

Safra Kesesi Ameliyatı Hemen Hemen Tüm Genel Cerrahi Uzmanları Tarafından Yapılmaktadır. Ancak Çok Önemli Noktalardan Birisi Tüm Dünyada Kabuş Edilmiş Olan Güvenli Safra Kesesi Ameliyatı Prensiplerine Uyarak Bu Ameliyatı Gerçekleştirebilmektir.