fbpx

Kabızlık dışkının çok sert olması, çok az olması, sıklığının azalması ya da dışkılama zorluğu olarak tanımlanabilmektedir.

  • Yaşam şekli (sedanter yaşam gibi) ,diet alışkanlığında yapılan hatalar
  • Barsaklara ait işlevsel ya da darlık gibi mekanik nedenler
  • Tiroid hastalığı gibi hormonal hastalıklar.

Ne yapmalı:

  • Kabızlık genellikle işlevsel nedenlere bağlı olup zorlanarak dışkılama yapıyorsanız, şiddetli ağrı , kanama, kilo kaybı eşlik ediyor ise ,
  • Dışkılama yapar iken daha önceden olmayan şekilde zorlanma yaşıyor iseniz , bu durum birkaç haftadan daha uzun sürdüyse doktora başvurmalısınız.

Tedavide neler yapılabilir:

Sebep işlevsel ise,tıkanıklık tümör ve benzeri durumlar değil ise posalı gıda alımını ve su tüketimini arttırmak ilk önlem olarak uygundur.

Fiziki aktivitenin arttırılması ve tuvalet alışkanlığının düzenlenmesi de oldukça önem taşır.Bu düzenlemelere rağmen şikayet de değişiklik olmaması halinde mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. 

Tam tahıllı gıdalar, sebzeler, kabuğu ile tüketilen meyveler, baklagiller, posalı gıda grubuna girer ayrıca açlık durumunda tüketilen kuru yemişlerde tokluk hissi yaratarak basit karbonhidrat alımının önüne geçmeye yardımcı olmaktadır. Probiyotikler de bu konuda yardımcı olan ek gıdalardır

💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?