fbpx

Endoskopi latinceden köken alan bir kelimedir.

Endo: İç organlar

Skopi: Görüntüleme demektir.

Endoskopi : İç organların görüntülenmesidir. Tarihi itibariyle ilk uygulayan hekimler kadın doğum doktorlarıdır. Bir mum ışığının rahim ağzına ayna vasıtasıyla yansıtılması sayesinde dünya tıp tarihinde ilk görüntülenen iç organ rahim ağzıdır.

Yıllar geçtikçe teknoloji ilerledi ve ilk zamanlarda ucu ışıklı sert çelik boru vasıtasıyla yapılan endoskopi günümüzde tanı ve tedavi amaçlı esnek ucu kameralı çok ince bir hal almıştır.

Hastalara uygulanan hafif narkoz sonrası endoskopik işlem gerçekleştirilir ve 1-2 saatlik müşahade sonrası taburcu olunur.

Tüm dünyada japon endoskopi doktorları en iyi endoskopi yapan hekimler olarak kabul edilir ve erken evre mide kanserinin teşhisi ve endoskopik olarak ameliyatsız tedavisini geliştirmişlerdir. Tokyo ulusal kanser merkezi kürsü başkanı prof. dr. Saito ile çalışma imkanı sayesinde bu konuda ki̇ tecrübelerimi arttırma fırsatı buldum.

Mide kanseri başlangıç aşamasında gören gözler i̇le bakıldığında teşhis edilebilir.

Erken evre mide kanseri endoskopik olarak ameliyatsız tedavi̇ edilebilir.

Kalın barsak kanserlerinin %90’i poliplerden kaynaklanır. Polip varlığı sadece kolonoskopi ile teşhis edilir.

Kolonoskopide saptanan polip aynı işlem esnasında alınır. Buradaki önemli noktalardan birisi polibin tam olarak parçalanmadan sapı i̇le beraber alınabilmesidir.

40 yaş üstünde hiç bir şikayeti olmayan insanların dahi mutlaka en az bir sefer mide ve barsak endoskopilerini yaptırmaları önerilir.

💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?